Σάββατο 16 Φεβρουαρίου 2008

ΝΕΑ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣ ΤΡΙΚΑΛΑ 89 - 76 ΤΟ ΙCBS-ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ Α1 ΚΑΘΩΣ Η ΛΑΜΙΑ ΗΤΤΗΘΗΚΕ

Ασταμάτητος στον δρόμο προς την Α1 ο ΑΣ Τρίκαλα κέρδισε το ICBS με 89-76. Παρά τις κακές καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν στον Νομό Τρικάλων κατάμεστο ήταν για μία ακόμη φορά το Δημοτικό Κλειστό.
Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε το ICBS μπροστά στο σκορ με 14-22 καθώς οι παίκτες του είναι πιο "ζεστοί" έξω απο την γραμμή των 6.25 και ιδιαίτερα ο Κάντιτς.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι το ICBS ήταν πιο εύστοχο από την περιφέρεια με αποτέλεσμα να ξεφύγει μέχρι και με δώδεκα πόντους μπροστά 4.23 πριν απο το τέλος του ημιχρόνου (26-38). Τελικά ο ΑΣΤ κατάφερε να "μαζέψει" την διαφορά και να κλείσει το ημίχρονο με 41-46.
Συγκλονιστικό το τρίο δεκάλεπτο με τον ΑΣΤ να έχει μπροστάρη τον αρχηγό του Γιώργο Φούντα και την συμπαράσταση του κόσμου και να περνάει μπροστά στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου με 65-59.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Νίκος Κακλαμάνος έδωσε το τέμπο και οδήγησε τον ΑΣΤ στην νίκη επί του αξιόμαχου κολεγίου με 89-76.
Τα δεκάλεπτα: 14-22, 41-46 (ημ.), 65-59, 89-76
ΑΣ Τρίκαλα (Γιάννης Τζήμας): Βαρδιάνος 4 (1), Κακλαμάνος 17 (5), Λεπενιώτης 3 (1), Μπόγδανος 16 (4), Χαρισμίδης 14, Κατσαρές 10, Φόρος 6 (1), Μπαλάφας, Παπακώστας 3, Τσιάκας 2, Φούντας 14 (3)
ICBS (Nίκος Τσοτσουμάνος): Μπάρδας 13 (1), Κάντιτς 13 (4), Βιδάλης 3 (1), Γιοβάνοβιτς 3, Αναγνωστόπουλος 13, Κουνάς, Ζάρας 12 (2), Νησιώτης 11, Τσέλιος 7 (1), Ευαγγελινός 1